Smjernice za odabir baš pravog projektora za Vas!

Smjernice za odabir baš pravog projektora za Vas!

Projektor prema namjeni može biti projektor za prezentacije (data projektor) ili projektor za kućni bioskop (home cinema projektor). Prilikom odabira odgovarajućeg modela potrebno je obratiti pažnju prvenstveno na jačinu svjetlosti, jačinu kontrasta i namjenu odnosno rezoluciju i format slike.

1. Rezolucija 
Za projektore namijenjene prezentacijama karakterističan format slike je 4:3 što odgovara slici na monitoru ili klasičnom TV prijemniku. Prilikom puštanja DVD ili BluRay videa na projektoru (tj.kućni bioskop) koriste se projektori 16:9 formata. Bioskop format koristi wide rezolucije DVD(852x480), HDReady (1280x720) ili FullHD (1920x1080) piksela. Za gledanje današnje digitalne televizijske slike će zadovoljiti projektor u HD Ready rezoluciji odnosno sa 720 horizontalnih linija. Veća rezolucija omogućava detaljniji prikaz slike. U slučaju data projektora je to prilično važno ukoliko često koristite tabularne podatke, šeme i druge grafičke materijale. U svakom slučaju a pogotovo kod odabira data projektora, idealno je odabrati projektor čija rezolucija odgovara istinskoj rezoluciji vašeg računala. Na taj način neće dolaziti do gubitaka zbog kompresije ili ekspanzije slike i ona će biti najvećeg kvaliteta. Ukoliko će se više korisnika služiti sa projektorom, najbolje bi bilo odabrati standardnu XGA (1024x768) kao nativnu rezoluciju koja je danas najčešće zastupljena. U posljednje vrijeme sve češći su projektori sa WXGA (1280x800) rezolucijom kako bi pratili razvoj LCD monitora u prenosnim računarima. 

2. Jačina svjetlosti projektora
Što je veći intenzitet pozadinske rasvjete biće potreban projektor većih vrijednosti jačine svjetlosti i kontrasta. Ne zaboravite da je dnevno svijetlo manje zahvalno za projekciju od vještačkog svijetla. Razmislite da li ste u mogućnosti zamračiti prostoriju - najčešći problem kod edukativnih/poslovnih ustanova gdje je neophodno normalno osvjetljenje prostorije. Intenzitet svjetlosti projektovane slike slabi sa povećavanjem dijagonale slike. Što je projektor udaljeniji od platna to je veća slika, ali se gubi više svjetlosti. Ukoliko projektor udaljimo na dvostruku udaljenost od platna, površina slike se poveća četiri puta. Takvu sliku karakteriše iskorištena samo četvrtina početne svjetlosne jačine.

3. Montaža 
Prilikom montaže projektora potrebno je izmjeriti udaljenost projektora od platna. Zavisno o veličini platna koje koristimo udaljujemo projektor koliko je potrebno da projektovana slika ispuni platno. Po vertikalnoj osi bilo bi najbolje da je projektor iznad površine gornjeg ruba platna za cca 1/6 udaljenosti (zavisi od specifikacija samog projektora), tako da nema potrebe za ispravljanjem "keystone" efekta. Takođe je potrebno paziti da ne zaklonimo dovod vazduha za hlađenje projektora. Ukoliko je projektor izvan dohvata poželjno je postaviti sklopku za prekid napajanja projektora. Postavlja se iz razloga sigurnosti i manje potrošnje električne energije.

4.Keystone korekcija
Ukoliko se projektor ne nalazi pod uglom od 90 stepeni u odnosu na platno doći će do deformacije projektovane slike. Slika nije pravouglog oblika već nastaje trapezoid zavisno da li je pomak na horizontalnoj ili vertikalnoj osi. Ispravljanje trapezoidne slike se vrši keystone korekcijom koja može biti optička i digitalna. Najčešće projektori nude objie vrste s obzirom da je optička kvalitetnija, ali najčešće ne i dovoljna. Digitalan keystone podrazumijeva kompresiju proširenog dijela projektovane slike i rezultira manjim zamućenjem ispravljenog dijela slike. Keystone korekcijom je moguće 'ispraviti' sliku pri pomaku projektora po vertikalnoj i horizontalnoj osi. Ukoliko nije nužno, preporuka je izbjegavati keystone korekciju odnosno postaviti pojektor vertikalno na projekcijsko platno.

5. Kvalitet video slike 
Ukoliko tražite projektor za kućni bioskop - tražite projektor sa visokim vrijednostima kontrasta, odličnim spektrom boja, visokom uniformnošću slike, digitalnim ulazima, sa progressive scan tehnologijom i 16:9 formatom slike. Projektori za kućni bioskop najčešće koriste DLP ili LCOS tehnologiju obzirom da one omogućavaju izuzetno visoke vrijednosti kontrasta, pa je u mogućnosti prikazati potpuno crnu boju. Drugi važan element je Progressive scan tehnologija bez koje uređaj skenira svaku drugu horizontalnu liniju i zatim ispočetka. Problem nastaje kod prikaza pokreta (npr.lopta) gdje je pomjeranje brže od skeniranja. Pri tome nastaju artefakti (sjene) oko pokretnih tijela. Progressive scan omogućava skeniranje svih linija odjednom, odnosno koristeći internu memoriju projektor uparuje linije i slike. Tako da su linije predmeta u pokretu poravnane i pokret je pravilno prikazan.

Ukoliko Vam još uvijek jasno kako odabrati pravi projektor za Vaše potrebe - budite slobodni da kontaktirate naš info centar. Svu ponudu projektora možete vidjet na ovom linku.